Zkušenosti

V následujících řádcích se dozvíte, co přinesl trénink Lesní mysli lidem, kteří už ho vyzkoušeli  nebo se krátce podělím o nějaký svůj postřeh. Je to vpodstatě takový deník, záznam toho všeho, co se dělo… Najdete zde hodně záznamů z předchozí doby, od určitého okamžiku jsem hodně myšlenek přesunula na facebook Lesní mysl – https://www.facebook.com/lesnimysl/  takovou nástěnku Lesní mysli. Děje se toho hodně…

Reflexe z průvodcovských kurzů (podzim 2021):

Milá Marti, posílám reflexi ze cvičení Lesní mysli. Je pro mne velmi překvapující, jakých výsledků člověk dokáže cvičením dosáhnout. Snad se mi podaří brzy uvést tato cvičení do praxe. Nejraději mám Krajinu ve mně. Jakmile udělám pohyb rukama, klidně i někde v kanceláři atd. vybaví se mi okamžitě ty stejné pocity, jaké jsem měla v lese a je to bomba. Takže moc díky za tento dárek. M.T.

Uvědomila jsem si, že tato cvičení, leč vypadají jednoduše, úplně jednoduchá nejsou a že se kýžený výsledek dostavuje jen tehdy, pokud je člověk opravdu „připraven“ a „nastaven“ cvičení přijmout a plně se na ně koncentrovat. Pokud se to ovšem podaří, je až s podivem, co vše dokáží za vlastně velmi krátký okamžik. Překvapilo mne, že je to také velmi intimní záležitost a není úplně jednoduché se před těmi nejbližšími uvolnit a cvičeními je provést. Cvičení je pro mne mnohem jednoduší provádět na stále stejných místech. Člověk se tak nějak rychleji stává součástí daného místa. Dokonce po jednom velmi hektickém dni se mi už po prvním cvičení (Zvukomalba) podařilo zklidnit hlavu a uvolnit napětí z přemíry informací toho dne. Ten pocit znovunabití (znovubytí), bych přála zažít každému . Našla jsem naprosto báječné místo právě pro tato cvičení a ráda bych sem vzala i svou první skupinku. J.T.

Nadechni les a vydechni stres, Anděla Šindelářová a jejich plzeňské moudro

Workshop mi celkově přinesl prohloubení vnímání přírody, nejen v lese, ale i na zahradě nebo i během procházky městem – více pozoruji a umím se zasoustředit a vnímat přírodu kolem sebe – stromy, živočichy, počasí ad. – dělat si i za chůze taková mikrocvičení. J.T.

Uvědomil jsem si, že hodně spěchám. Rád chodím do lesa, do přírody, hlavně tedy sám nebo se ženou a psem. Pozoruji stromy, ptáky, veverky, ale málokdy se úplně zastavím. Takže když se zastavím, vypustím všechny myšlenky, které se mi honí hlavou, a mám v hlavě prázdno. Užívám si stromy, vůni a prázdno v hlavě. Všechna tato cvičení mají společného to, že mě nutí se zastavit. Užívat si přítomný okamžik. Snažím se o to i v normálním  životě, při cestě do práce, někdy i v práci. Je to moc dobré, ale málokdy si na to vzpomenu. P.H.

Při cvičení Síla krajiny jsem měl pocit, že jsem součástí krajiny. Pak tam padalo listí a já měl pocit, že jsem vlastně jen takový nepatrný list, který se komíhá ve větru. Ale nepřišlo mi, že je to nějak špatné, ale že jsem opravdu malinkatá součást Vesmíru. Ale neměl jsem pocit, že je se mnou smýkáno, ale že si svoji cestu i její směr vybírám i volím sám. U Vědomé chůze mě zase fascinovalo, kolik malinkých věcí je na cestě, která je pokrytá listím. Strom vděčnosti je moc dobré cvičení. Spoustu věcí beru jako samozřejmost, ale ony samozřejmé nejsou. Je dobré si to uvědomit a být za to vděčný. P.H.

I would like to thank you very much for this beautiful achievement, which FM undoubtedly is. Thank you to Sirpa and Erja for spreading this concept beyond the borders of Finland. Thank you for the fact that there are people who are not indifferent to nature and its effects on human health. Thank you for the opportunity to attend the whole teaching in Brno. I thank Martina Holcova for her sensitive and thoughtful guidance through the course. Thank you for her wonderful book, from which I will certainly draw for a long time. I am so glad that I could meet the different types of people who came together at the Instructor course and now I will try to join the network of FM instructors and if I succeed I will be proud of myself for it. Then it will be up to my abilities how I manage to spread FM further among the people. A.D.

Listopad 2021

Průvodcovský kurz pro otrlejší, komorní, s možností různých diskuzí…

Říjen 2021

Fanfáry troubí pro 10 nových instruktorů Lesní mysli, kteří kurz dokončili zasláním svého úkolu…

Říjen 2021

Vydáváme se do Olomouce dělat workshop pro studenty UP Olomouc, běží již tradiční workshop pro projekt Pečujeme doma a také další Průvodcovský kurz

Září 2021 

Pokračuje Instruktorský kurz a nově  probíhá i jednodenní Průvodcovský kurz Lesní mysli… a po druhé se nořím do zkušeností s Lesní myslí a školáky – sedmáky.

Červen 2021

Vychází kniha Lesní mysl (nakladatelství Eminent), spojená s krásným komorním křtem

Červen 2021

Začíná nový Instruktorský kurz 2021, den plný lesa a nových setkání

Červen 2021

První Průvodcovský kurz Lesní mysli (jednodenní) Brno – Lesná – účastní se 4 lidé, formát se ukazuje být dobrý

Květen 2021

Dokončuje Instruktorský kurz Lesní mysli dalších 5 lidí

Květen 2021

Otevřená stálá stezka Lesní mysli (S)MYSL mezi stromy, arboretum MENDELU Křtiny, ve spolupráci s Jitkou Fialovou a Barborou Peškovou

Prosinec 2020 

Dokončuje první Instruktorský kurz Lesní mysli i pro komplikovanost doby 5 prvních instruktorů…

26. – 27. září 2020, Mezinárodní dny Lesní terapie

Přes mnoho nejistoty a pochyb byly, proběhly a lidé odjížděli z Jezírka u Brna spokojení. 12 statečných, program plný lesa a vlastních zkušeností. 1

25. září 2020, Instruktorský kurz Lesní mysli, II. část

Maják, vysílání do Finska a z Finska, les a skupina 10 lidí (5 muselo kvůli pandemii zůstat doma). Mnoho otázek a některé odpovědi.

5. září 2020

Instruktorský kurz Lesní mysli, 1. část ještě jednou

Tentokrát 9 lidí, slunce, houpací síť při obědové pauze a společné učení, s lesem.

Srpen 2020

Výhodou deštivého počasí je, že je les prázdný nebo téměř prázdný, tak tomu bylo i v srpnu. “Potřebuju živly ve svém životě – les, vodu, moře…” Ano, myslím, že to nám dává lepší zakotvení v tomto světě.IMG_20200416_184150

Červenec 2020

3 hodiny v lese s pěknou myšlenkou od jedné z účastnic – naučila jsem se milovat všednost.

20. června 2020, Instruktorský kurz Lesní mysli, I. část

Historicky první instruktorský kurz Lesní mysli ve střední Evropě, 6 statečných a celodenní sprška. Celý den v lese, teorie i praxe.

24. listopadu 2019, IBM Brnopc a lm

Představení Lesní mysli v brněnské mezinárodní firmě IBM. Čas uvnitř, ale i čas venku, alespoň chvíli. Přijato pěkně, s radostí, jako dobré osvěžení a kontrast práci. “A prisla mi i zajimava ta cast, kde byl vyzkum (o tom, co s námi dělá les. pozn.autora) a taky jsem to hned pouzila doma v ramci presvedcovani sveho okoli, proc je prima chodit ven (nekdo je proste na ty statistiky :-)” J.K.

9. listopadu 2019, Ochoz u Brna

Mnoho maminek a mnoho dětí věku 0 – 6 let z lesního klubu Kapradinka. Bylo to v době stávky ve školách a tak s maminkami přišly i školáčci.

“Myslím, že motivace 15 minut v lese, je teď i pro mě důležitá. Dříve jsem byla v lese každý den a teď s malým dítětem je někdy náročné se tam dostat, tak si to pořád připomínám:-) i když příprava je někdy časově náročnější než samotný pobyt v lese, vždycky to stojí za to.” M.N.

24. října 2019, Soběšice u Brna

Několik malých osvícení při komorním setkání. Sluncem prozářený podzim. Zjišťuju, že se dá dělat i pro maminky s dětmi, nejlépe jeden na jednoho, tak se můžu plně přizpůsobit tomu, co se děje a co potřebují oba dva.

17. října, 2019, Soběšice u BrnaIMG_5196

Komorní Lesní mysl s touto zpětnou vazbou:

Zcela uprimne a bez potreby jen tak podporovat ze slusnosti ci povdeku, ti musim rict, ze delas skvelou praci. Dalo mi to vic nez jsem jakkoli cekala a to i s odstupem…dozniva to stale a hlavne se mi to propojuje se vsim dalsim, co ted mam v mysli ci zazivam. Nejvetsi pro me pouceni z toho zazitku je, ze je velmi dulezite pracovat na sobe vnitrne, ale zaroven to realizovat/praktikovat. Jinak to nema valneho ucinku a smyslu. Cvicit dusi zaroven s fyzickym pohybem v lese je jednodche, proste a pritom genialni ;-). M.V.

27. – 28. září, 2019, Lesní mysl v rámci víkendu sebepéče projektu Pečuj doma, Jítrava u Liberce

Projekt Pečuj doma a úplně nový formát 2 krát 4 hodiny (sobot, neděle). 8 statečných a mnoho různých aha momentů a vhledů. Citace z básně, která tam zazněla při povídání večer – …”musím Tě hodně milovat, abych tě sebou vzal do lesa”, Marie Oliver. Někomu vyhovuje společnost, jiný potřebuje samotu.

Lesní mysl Jítrava - nadhled

Lesní mysl Jítrava – nadhled

11. září 2019 a Lesní mysl v Hradci Králové

Opět pro projekt Pečuj doma. Toulali jsme se na Novém Hradci a 4 hodiny jsme strávili v místních lesích. Krom cvičení jsme se dotýkali různých témat – třeba jestli se v Hradci dělá pro zeleň hodně nebo málo. Při chůzi je času dost:-) Na závěr zazněla jedna krásná věta: Lesní mysl je o malých věcech, které ale mají velké účinky.

Lesní

lesem pro zdraví

Lesní mysl – z hradeckého lesa

18. července Lesní mysl (2019) Brno Soběšice

Letní lesní pohoda a 7 statečných ve věkovém rozpětí Těsně před narozením až 71 let.

Zajímavých myšlenek bylo víc, ostružin také hodně.

 

 

 

Květnová Lesní mysl s Pečuj doma (2019)

IMGP1267

Tradiční jarní Lesní mysl, už po třetí, lidé přijeli zdaleka,. Takoví, kteří mají neviditelná andělská křídla…

Z odpovědí na otázky pro Pečuj doma:

1. Co pro vás bylo užitečné?
2. Čemu byste chtěla dát na workshopu Lesní mysli více prostoru?

1. Užitečné byly všechny informace, nejen po formální stránce, ale i fakt, že vůbec taková terapie
existuje, a že se jí někdo zabývá na vědecké úrovni. Zaujala mě samozřejmě i praktická cvičení v lese. Martina Holcová má (nejen) les pod kůží a je inspirativní
vidět, jak s tématem pracuje.
2. Klidně bych se věnovala více otázkám v lese, kurz by mohl probíhat ještě jeden nebo i více dní,
mohli bychom probrat další otázky a témata atd.

1. Užitečné bylo pro mne osobní setkání s lektorkou Martinou Holcovou. Její lidský i profesní přístup
je tím, co člověku otevírá bránu ke schopnosti poznávat filozofii lesní mysli. Pomohlo mi to k větší síle
pro zvládání složitých životních situací.Snažím se překovávat mnohdy velmi složité skutečnosti právě v souladu s lesní myslí. Tímto setkáním jsem si ověřila, že metody lesní mysli jsou pro život dobře použitelné a přinášejí neočekávané výsledky.
2. Více prostoru bych chtěla dát praktickému nácviku různých metod tak, aby si je každý mohl vyzkoušet sám na sobě v přítomnosti lektorky.
IMGP1272

Květnová Lesní mysl (2019)

Ráno pršelo a měla jsem obavu, že déšť všechny přihlášené odradí. Opak byl pravdou. A les odměnou. Nádherně jarně zelený, jen pro nás, plný života. A dokonce přišlo i slunce…

A zazněla jedna krásná věta: “Jít do lesa je pro mě jako jet k moři.” H.Ť.

Další postřehy: Dekuju za nadhernou “mindful” prochazku, ktera me po narocnem pracovni dni behem par minut prenesla do zelene oazy klidu podkreslene jen ptacim zpevem. Dve hodiny utekly jak voda a zabavna cviceni, ktera jsi nam nabidla, mi pomohla hluboce vnimat energii prirody a podivat se na les i sama sebe z nove perspektivy. Tvuj citlivy pristup a znalosti prirody jsou skutecne inspirujici. J. M.

“Bylo to příjemné, poučné, přínosné a uklidňující” H.Ť.

Lesní mysl v rámci veletrhu ekologické výchovy, září 2018, Chaloukpy u Třebíč

Bylo nás 12 a po úvodním povídání a prezentaci jsme se ponořili do lesa. Myslím, že to znamenalo podle závěrečných slov velké osvěžení a příjemné zastavení a soustředění se na sebe. A zároveň inspirace do práce s dětmi.

Lesní mysl jako svatební dar (konečně po roce již rozbalený) – 17.5. 2018, u Soběšic (Brno) IMGP5965

Konečně po mnoha týdnech téměř celý den pršelo. Navečer docela malounko. A tak jsme v lese byli sami – a postupně vyzkoušeli jednotlivá cvičení a rozbalili tak svatební dar:-) A navíc za přispění lesa znalého dalšího člověka se dozvěděli o vonících akátech, bezu, jejich původu a jejich vykutáleném způsobu, jak se u nás rozšiřovat.

“Nečekala jsem, že to budou taková cvičení a byla jsem mile překvapena. Bylo to takové zastavení se v čase, zpomalení a uvědomování si, co děláme a nebo neděláme. Ráda bych to ještě někdy zažila.” Aneta

“Kurz lesní mysli pro mě znamenal otevření brány do zcela nového pojetí vnímání síly lesa a jeho schopností člověka povzbudit, inspirovat, motivovat nebo i nakopnout do věcí, kterých se obáváme. Díky svým rodičům miluji prostředí lesa už od útlého věku a díky svým zálibám a kamarádům mi tento vřelý vztah vydržel až do současnosti. Vždy to byl ale vztah veskrze pasivní. Díky Lesní mysli člověk může prokouknout, jakým úžasným nástrojem k sebepoznání a seberealizaci může les v rukách/mysli člověka být, pokud mu dáte šanci 🙂 “ Honza

Lesní mysl pro dlouhodobě pečující – 12.4. 2018 (ve spolupráci s Pečuj doma a Diakonií) IMGP5989

Loni při stejném setkání pršelo, letos bylo jako v létě… 4 hodiny příběhů, cvičení, lesa, chůze. Tady jsou postřehy od některých, kteří se zúčastnili… Díky za silné příběhy, pečující jsou lidé s neviditelnými křídly.

Blanka: “Metoda lesní mysli, kterou se nám Martina snažila přiblížit, je – podle mého názoru – založená na vědomí, že jsme součástí přírody, můžeme z ní čerpat sílu, nacházet nové inspirace, bystřit smysly, a hlavně si uvědomit, jak nicotné jsou někdy naše starosti…” Aneta

Naďa: “Co pro mne bylo užitečné?
– setkání s pečujícími a jejich příběhy, jak kdo o koho pečuje, i jaké má trable + pocit, že v tom nejsem sama + inspirace  k řešení problémů, které mám či mohly by se vyskytnout,
– uvědomění si, co mne nabíjí
– uvědomění si, že moc potřebuji se dostat co nejčastěji do lesa – obdivovat krásy kolem sebe, ke ztišení a přijítí na jiné myšlenky, k zlepšení nálady, k odpočinutí,..
– že na problémy a starosti – se máme zkusit podívat z jiné strany, snažit se na tom, co je, najít to dobré
– že je potřeba se stále na něco těšit

Katka: “Dost jsem se při Lesní mysli uklidnila a v noci jsem se probudila až 3,30 hod.a pak v 7 hod.Dostala jsem se zase mimo své obvyklé zajeté prostředí.” Naďa

Lesní mysl (horská) – 30.3. 2018, první v roce 2018

Byli jsme jeden pro jednoho a tentokrát v horách jesenických, tedy na pomezí zimy a jara. Horský potok dělá svoje… Z druhé strany zaznělo mnoho pěkných myšlenek, které jsem ani všechny nestihla zaznamenat, ale jedna důležitá otázka, kterou je dobré si občas položit – kolik toho člověk potřebuje, aby byl v životě spokojený? V lese se o tom dobře přemýšlí…

A jak to vnímal Jirka – profesionální hasič a horský průvodce?: IMG_0704

“… plánované dvě hodiny v lese nám utekly tak rychle, že jsme si ještě nějaký ten čas museli přidat, abych si vyzkoušel, prožil a zažil, co že to ta lesní mysl je vlastně zač. Bylo to krásné odpoledne a ani déšť nás nedonutil opustit les o minutu dříve. V roli Martiny bývám většinou já – jako horský průvodce jsem ten, kdo bere lidi na zajímavá místa, vypráví a ukazuje, nechává je užít si jedinečnost okamžiku. Bylo pro mne zajímavou a velice obohacující zkušeností postavit se na druhou stranu a nechat se vést. Už při prvním cvičení jsem pocítil, jak mnohem intenzivněji vnímám okolí. Všemožné myšlenky se zastavili, zklidnila se hlava i tělo a já začal do detailu vnímat vše kolem sebe – půdu pod nohama, vodu v potoce, vítr v korunách stromů, vůně i zvuky. Tak jako nikdy před tím. Byl i nebyl jsem na to sám. Martina, a díky jí moc za to, na sebe vzala mé starosti a nechala mě jen tak žít přítomností, být, cítit, neřešit. Bylo to jako návrat do bezstarostného dětství. I během dalších cvičení jsem si uvědomil, že mé myšlenkové pochody jsou zcela jiné – čisté, soustředěné, radostné.  Bytí v lese jen sám se sebou je hezké, neumožní však člověku žít plně daný okamžik. Hlava je neustálý hlídač času, místa, povětří, tělo se nedokáže uvolnit. Lepší je být i nebýt na to sám. Díky za příležitost ochutnat čistou mysl – lesní mysl.”

Lesní mysl pro rodiče a děti na rodičovské dovolené na SLUNOVRAT, 21.6. 2017lezero u lahti

Ani jsem nestihla úplně spočítat, kolik nás bylo. 6 dospělých a tipuju 9 dětí…(2 měsíce – 4 roky). Bylo to nové v soustředěnosti, dynamice (děti měly svoji), ne – klidu. Zůstali jsme na jednom místě, jindy cvičení střídám s chůzí. Podnítilo mě to vyzkoušet to společně se stašími dětmi.
“Byla jsem nadšená z toho, že jsem v lese i s dětmi. Že děti slyší, že se pořád nebavím jen o jídle, výchovných obtížích, botech, vztahových potížích – tak jak to s ostatními kamarádkami, matkami často děláme. Užila jsem si klid lesa. Ve vzpomínce mi zůstává stará bříza a taky to, že musím víc času trávit jen mezi dospělými případně sama. Ráda bych Lesní mysl vyzkoušela i bez dětí. ” Lucie Ť.
“Takže užitečné bylo pro mě to nabití lesem, fakt mě to nakoplo, o to víc, že jsem měla před sebou cca 10 náročných dní, které jsme všichni v pohodě přežili. Ve vzpomínce mi zůstaly způsoby, jak se s přírodou víc a lépe spojit a tím i sama se sebou, ačkoli jsem to zatím neměla šanci zopakovat, tak díky osobní zkušenosti si toho víc pamatuju…” Martina

Lesní mysl ve spolupráci s Vitalvibe, Brno – u Soběšic, květen, 2017

lesni mysl pařez

plakat-784x1109-kurz-lesni_mysl-2017-(web)

Krásnější plakátek jsem nikdy neměla… Setkání v lese předcházelo moc milé příjemné setkání a povídání o Lesní mysli a knize Uklidím, až děti vyrostou v příjemných prostorách Vitalvibu na Veveří….

 

 

 

Lesní mysl nejen pro fyzioterapeuty v rámci seberozvojového kurzu, Brno, Jezírko, květen strom lesni mysl2017 

Počasí tentokrát nepřálo tolik, jak jindy. Bouře kroužila kolem nás a několikrát pořádně pršelo. I přes to, že lidi e mailem upozorňuji dopředu, že je třeba mít něco proti dešti, občas to nepomůže. Při této Lesní mysli jsem si uvědomila (opakovaně), že se občas objeví lidé s jinými očekáváními (větší hloubku, nějakou “bombu”, propojení s vesmírem…). A Lesní mysl je může zklamat. Cvičení jsou krásná, krátká, obyčejná, vytvořená a oveřená především tak, aby si je člověk potom mohl sám, kdykoliv jde do lesa, opakovat a TRÉNOVAT.

“Za sebe mohu říci, že jsem si to užila. Les je mi blízký už dávno a nebyla to pro mě nová zkušenost. Byla jiná v tom, že jsem byla vedena, tedy to bylo více o vedeném prožitku. Což bylo zajímavé, zažít nové úhly pohledu, jak jsem dávala zpětnou vazbu, např. návraty do dětství, se kterým mám les a přírodu těsně spjatou, ve mě vyvolaly opět radost.. ” Eva Š.

IMGP1350

Lesní mysl pro dlouhodobě pečující, Brno, 7.4. 2017 v rámci projektu Pečuj doma.

I když se právě na tento den ochladilo a pršelo, sešlo se 10 lidí a někteří i přespolní (z Břeclavi). Když jsme byli v lese, zazněla moc pěkná věta: „v tomto období jara, když se podíváte do korun stromů, je to jako dívat se na krajku“, Lesní mysl má pro lidi, kteří se dlouhodobě starají o své blízké, smysl. Nadechnout se, dočerpat energii, dozvědět se, jak se s tím vypořádávají druzí…

Hanka Bílá z Břeclavi napsala: Užitečné bylo odpoledne po všech stránkách – uvědomění sama sebe a svých pocitů, své ceny při péči o jiné a ochrany svého zdraví a psychické pohody co to jen jde a je možné!

Nadbytečné nebylo nic – bylo to odpoledne pojaté z mého pohledu komplexně – šlo o podporu a zachování dobré mysli pečujících – dobíjení energie – šlo o to, aby pečující nakonec nedopadl hůře než opečovávaný!

I když jsou to již dva týdny – pořád ve mně to odpoledne doznívá a pořád se k němu vracím – jsem přesvědčena, že to bylo stejně hodnotné téma, jako konkrétní nácviky péče o bezmocné, či legislativní otázky a podobně. Za sebe – velké díky! Péče o pečující je nedílnou a velmi důležitou součástí tak závažného tématu společnosti jakou je “Pečuj doma”! Nejen bezmocní potřebují pomoc – i pečující toho mají zapotřebí! Obnova sil je velmi-velmi důležitá!

Lesní myslv Brně, 10.3. 2017

První Lesní mysl v tomto roce začala deštěm, ale jen krátce, potom občas problesklo i slunce.

Jakou zkušenost si odnesla fyzioterapeutka Pavla? “Jedním slovem bych nazvala setkání jako RŮST, sice v miniaturních rozměrech, ale růst. Když jsme se vraceli trochu js se zdržela a to tím, že mi do
cesty vlezla opět šiška, podobně jako při jednom z prvních cvičení, ale tato druhá šiška již byla porostlá houbičkami, tak mi to tak evokovalo mě, že jsem stihla za ty 2 hodinky trošku povyrust, i kdyz v rozsáhlosti lesa to je zanedbatelné nic. Snažím se občasně praktikovat vaše cvičení, ale moc mi to nejde, přeci jen není na to tolik prostoru a klidu jako u Vás v Brně. Ještě jednou díky a třeba někdy příště v lese na potrénovanou :-)”
Pavla

Brno, 31.8. 2016, Narozeniny Brány k dětem

Dostala jsem nabídku vést workshop Lesní mysli k 9. narozeninám Brány k dětem. Váhala jsem, protože workshop měl být uvnitř. Čím blíž bylo datum workshopu, tím méně jsem si byla jistá, jestli jsem udělala dobré rozhodnutí. Ukázalo se, že i tato varianta je možná – i když samozřejmě místnost nenabízí to, co les. Sešlo se nás nakonec v tom krásném posledním srpnovém dnu devět a i přes to, že chyběl lesní vánek se všemi jeho vůněmi, trojrozměrný prostor, čas na chůzi mezi jednotlivými cvičeními, jsme čas krásně naplnili – jak krátkými cvičeními, tak povídáním o Lesní mysli, dobré náladě a tom, že ji člověk může ovlivňovat a trénovat stejně jako svaly. IMGP9442

Brno, festival vzdělávání Eduspace, 21.5. 2016

Lesní mysl dostala prostor v rámci festivalu vzdělávání Eduspace a 10minutových prezentací. Zaznělo tam tolik zajímavých věcí! Vřele doporučuji pro příští rok. Prezentace neproběhla v lese, ale v kině, i pro mě samotnou byl zážitek vidět krásné fotografie, které jsem dala do prezentace, přes celé velké plátno kina Scala. Jen jsem si jich moc neužila, protože jsem se dívala do publiku a zároveň se snažila zkoordinovat pohyb přecvakávání prezentace a mikrofónu. Zjistila jsem, že mít něco v obou rukách a nemoci rukama u povídání rozhazovat, mi není vlastní.

Nějakou stopu Lesní mysl zanechala, moderátor na konci celé dopoledne okomentoval tak, že je obohacený, mnohé si odnáší a že zjistil, že je vlastně “městský degradant” (pojem jsem slyšela poprvé, možná si ho vymyslel přímo na místě) a musí jít po skončení do parku, aby si snížil krevní tlak:-) (narážka na mou zmínku o vědeckých výzkumech a vlivu přírody na člověka). Další vtipným momentem bylo zjištění, že v publiku při prezentaci seděla žena z Finska – až ze severu z Laponské univerzity v Rovaniemi. Jak sama později potvrdila, bylo veselé dozvědět se o finském konceptu Lesní mysli, který neznala, uprostřed Evropy.

Praha – Kunratický les, 25.4. 2016mirova kapradina

I v Praze mají lesy!:-) Sice se člověk nevyhne vždy hluku, který z města doléhá, ale i v pražských lesích je krásně. Zima byla nečekaná, ale zároveň svítilo slunce. Sešlo se nás 15lidí, kteří se neznali a přinášeli různé pohledy na to, co jsme dělali. Taky jsme se dozvěděli něco o Lesních hřbitovech neboť přišla jeho zakladatelka. Lesní mysl a Lesní hřbitov jdou pěkně dohromady:-) Zkoušeli jsme fotit a znovu se nám potvrdilo, že to k Lesní mysli nepatří a pokud ano, ještě jsme nenašli ten vhodný způsob, který by nerušil. Tady pár vzkazů, které za mnou po workshopu doputovaly:

“Ahoj Martino, ještě dodatečně děkuji za kurz z minulého pondělí, který mi dal několik cenných námětů, jak hlouběji vnímat přírodu – a časem (při troše praxe) ji snad i kontemplovat.”  Zdraví Zbyněk

miruv les 1“Ahoj Martino, chtěla bych Ti ještě jednou moc poděkovat za pondělní workshop Lesní mysli. Opravdu mi v ten den pomohl, protože jsem za sebou měla těžké odpoledne. Dávala jsem zrovna výpověď v práci…. Neměla jsem moc náladu na společnost lidí, ani chuť a dělit se o svoje dojmy – a proto jsem vůbec nemluvila. Nerada bych, aby to působilo tak, že mě workshop nebavil. Ba právě naopak, cítila jsem se po něm opravdu odpočatě (a promrzle :-D).

Setkání s Lesní myslí mi přineslo uvolnění těla, uklidnění mysli a nadhled nad všedními starostmi. Přínosná pro mě byla možnost vyslechnout si ostatní, zamyslet se nad tím, jak různě lidé prožívají a myslí. Už se nemůžu dočkat dalšího výletu do hlubin lesa. Vřele doporučuji všem, kdo se chtějí odpoutat od zbytečných stresů. Moc za sebe i přítele děkuju za příjemné odpoledne.” Tereza

Praha – Vinohrady, vila Grébovka, 26.4. 2016

V prostředí krásné vily uprostřed nádherného parku na pražškých Vinohradech s dechberoucím výhledem na Prahu jsem prezentovala Lesní mysl v rámci festivalu lektorů Pražská desítka . 8 minut na prezentaci – času ani málo, ani moc. Předvečer prezentace jsem měla debatu s kamarádem doktorem, chtěla jsem dobře porozumět tomu, co se děje v našem těle, když jsme v lese, na co ty výzkumy odkazují. Začal mi to vysvětlovat, potom se na mě podíval a říká: “ale to je přeci všechno málo, takové výzkumy. Nedotýká se to podstaty. Vždyť nejdůležitější je přeci ta vlastní zkušenost!” Souhlasím!

miruv parez

Brno – Soběšice, 10.4. 2016

“Podle mě právě tohle vyjadřuje podstatu Lesní mysli: bytí v tomto okamžiku, na tomto místě, vědomé a přitom nevměšující se, v jednotě a jako součást přírody. Jít do lesa – zastavit se – prostě “jen” být – pracovat na sobě – uvědomit si některé (důležité) souvislosti ve svém životě – radovat se. Chvilka času a pár jednoduchých (a přitom mocných) cvičení Lesní mysli dělají z těchto slovních spojení žitou skutečnost a rozhodně pomáhají žít život prostý a zároveň bohatý.” Veronika, průvodkyně v zoologicko-botanické expozici

Brno – lesy kolem Soběšic, 22.3. 2016

První workshop v tomto roce. I když se příroda teprve probouzela, v lese bylo dobře a hrozící černýmrak, který celou dobu plul nad námi, nás nakonec svlažil jen pár kapkami. Na Lesní mysl je dobré být nachystaný na jakékoliv počasí.

“S Lesní myslí jsem se konečně v městském shonu zastavila a prožila si chvíli tady a teď. Člověk velmi rychle zapomene, jak jsou takové chvíle důležité, a přestane si jich vážit a vyhledávat je. Díky dobře mířeným cvičením jsem se opět dokázala vyladit sama na sebe a na svět okolo mne.” Jana

“Při Lesní mysli jsem vyzkoušel, jak vědomě dosáhnout různých forem pozornosti a vnitřních stavů: bytí ‘teď  a tady’,  vnitřního uvolnění, vnímání svého okolí, toho, jak v klidu přírody běžně řešené problémy nahlédnout z jiné perspektivy a další. Děkuji za inspirativní setkání a příjemně strávený čas.” Míla

“Ochutnávka Lesní mysli pro mě byl návrat někam, kde se cítím svobodně a v bezpečí, ale kam se moc často nedostanu. Odnesla jsem si vyklidnění, uvolnění a touhu vracet se do lesa častěji. Děkuju moc.” Petra

miruv mech

Réna, Ivančice, 30.3. 2016

Réna je bývalý park a jeho okolní kopečky a hřebínky nám umožnili téměř 3 hodiny kombinovat chůzi a krátká cvičení Lesní mysli. Bylo nás 9 dospělých a 3 dětí, které se hlídaly samy a občas si některá cvičení vyzkoušely taky. Do Lesní mysli jsme stihli zakomponovat jedno blahopřání ke krásným 40.narozeninám a na závěr se nechat zalít zlatým západem slunce. S Lesní myslí můžete dojít i k osvícení!:-)

“Jedno z cvičení nádherně motivuje k tomu něco pro druhé opravdu dělat a je parádní  i pro děti z lesní školky, vyzkouším! Hezké bylo poslouchat i vjemy ostatních a tím si rozšiřovat vědomí možného. Uvědomila jsem si, že co jsem udělala pro někoho jiného a sebe je vlastně propojený kruh.” Martina

“Co mě dnes asi nejvíc oslovilo bylo uvědomění si, že je potřeba dělat věci vědomě, tady a teď.” Jana

“Můj dojem z Lesní mysli se nese ve znamení písmenka “J” (možná ovlivněno i tím, že “J” je mi jakožto Janě blízké). Lesní mysl pro mě zkrátka byla Jednoduchá, Jasná a Jsoucí.” Jana

Některé zkušenosti z roku 2015 IMGP1290

Lesní mysl… krásný projekt, který nachází v jednoduchosti krásu a smysluplnost. Jednoduchá cvičení mají ve své podstatě obrovskou hloubku a rozsah a hlavně si je člověk zapamatuje a může je pak sám aplikovat, kde bude chtít. Lesní mysl dává prostor a nástroj, jak se dostat sám k sobě blíž, do svého středu.

Uvědomila jsem si, že  můžu relaxovat a pracovat na sobě i když mám třeba jen 3 minuty času, atˇjsem kdekoliv. Myslím tím na cvičení, kdy zaměřím pozornost na jeden nebo více smyslů  v maximálním soustředění tady a teď. Jak jednoduché a prosté, ale jak silné a hluboké zároveň. Mám pocit, že právě ty tři minuty byly pro mě v lese nejdůležitější. Odcházela jsem z lesa plná klidu, pohody a vnitřní lehkosti.” Martina Krejčí, pedagog

Zajímavé pro mě bylo, jak výstižné můžou být hmotné věci přírody ke stavu mysli i těla a tím pádem uvědomění si, že jsme součástí přírody, to že se do ní můžu obracet pro čerpání síly a inspiraci, pohled na svoji aktuální situaci, problémy i radosti a nebo v ní samotné nacházet radost.” IngArchitekt Radek Sládeček

 “Zažila jsem totální uvolnění od všedních stresů, trablů a  trápení,  které z mysli zkrátka v ten okamžik vymizely  (dočasně). Cvičení se o poznání snadněji dělají po druhé, třetí, … Nejvýraznější a pro mě nejpřínosnější bylo cvičení na změnu. Určitě si tohle cvičení půjdu do lesa několikrát zopakovat, než se přiblíží září – termín mojí velké změny”. Iva Snowfish, překladatelka

“….krásně nastartovaný den, uvědomil jsem si, že v lese trávím málo času.” Robin Simandel, IT

Lesní mysl mi zachránila tělo. Překvapilo mě, jak moc jsem odpojená od přírody – stále ve městě, pod nohama asfalt, neudělám si čas, abych šla pěšky. Navíc jsem zjistila, že strašně žiju v hlavě – tělo používám na přesuny hlavy. Až když se dokopu do přírody, uvědomím si, jak je mi tam dobře. Když používám i tělo, jsem spokojenější, cítím se být ve svém středu, více celá.” Monika Stehlíková, lektorka angličtiny

Zprostředkovalo mi to vhled do mysli, kterou trénuji jako budhista – díky energii lesa a zklidnění nahlédla, co všechno trénink mysli dává a viděla jsem jasně svůj pokrok. Znovu jsem si uvědomila, že potřebuju tělo a v přírodě je mi dobře. Dostala jsem se sama k sobě jednodušeji. Trénink mysli mi přináší lepší zvládání každodenních situací. Stresu, lepší soustředění na práci a lepší pochopení ostatních. Monika Stehlíková, budhistka

Určitě by bylo fajn si to zopakovat, být v nějakém větším časovém prostoru, mít možnost si to zkoušet sám, dostat cvičení na doma a pak se potkat a sdílet. Ty příklady z medicíny a další věci mi přišly zajímavé a věřím, že nejen pro racionální typy to může být super. Určitě bych si to dala na delší čas, zopakovala si to a hlavně si zajistila hlídání. Renáta Trčková, lekorka, koučka

Pokud máte rádi přírodu, těchto pár hodin strávených s lesní myslí Vám otevřou nové dveře k vnímání nejen přírody a lesa jako takového, ale zejména sebe samého. Vytvořte si dvě hodiny času na sebe a les, odměnou Vám bude hluboký nádech, chuť a nadhled do běžného života. Pokora a nadhled lektorky Vás provedou Lesní myslí tak, že se Vám nebude chtít z lesa odcházet. Díky! Jana Bilíková, lektorka interkulturního managementu