Nestačí být tím, kým jsme?

Nestačí být tím, kým jsme?

14. 9. 2015

 

Máte taky někdy dojem, že se to s tím seberozvojem přehání? Na všechno jsou knihy, rady, návody, tipy. Aby byl člověk šťastnější, spokojenější, výkonnější… Ráda čtu, ráda se vzdělávám, dozvídám nové, o světe, o jiných, o sobě, ale zároveň si kladu otázku, jestli to nepřeháníme. Na co to všechno? Nestačí být tím, kým jsme? Bavila jsem se o tom i se Sirpou, bodrou veselou Finkou, která vytvořila a 20 let s lidmi ověřovala metodu Lesní mysli:

Proč bychom měli trénovat naší mysl? Nestačí, že jsme kým jsme?

„Je užitečné si uvědomit, jaké máme reakce, jaké jsou naše myšlenky, pocity… Můžeme sami sebe přijmout tak, jak jsme, ale také můžeme využít možnosti volby. Můžeme si zvolit, jakou budeme mít náladu, jak budeme reagovat, v jaké budeme emoční rovnováze. Všichni máme občas smutek, bolest, čas těžkostí. Je fajn trénovat mysl v dobách, kdy vše jde, aby pak byla připravená na období, které není tak jednoduché.“

Ta odpověď se mi líbí. Vím, že mysl dokáže divy, v tom dobrém i v tom opačném, které nic dobrého nepřináší. A umět jí domluvit, dokázat na chvíli “vypnout”, odehnat myšlenku, která se vrací a nic dobrého nepřináší, mi přijde užitečné. Mít volbu, mít svobodu. A být za to rád.