Konečně – o první mezinárodní konferenci Lesní terapie, I.díl

Konečně – o první mezinárodní konferenci Lesní terapie, I.díl

8. 3. 2019

První mezinárodní dny Lesní terapie ve Finsku… (v upravené podobě vyšlo pro časopis Regenerace, listopad 2018)

Uskutečnily se 6. -12. srpna 2018, v oblasti Karjalohja ve Finsku.
Do místa uprostřed lesů a jezer na jihu Finska se sjeli lidé z celého světa – jak praktici v oblasti lesní terapie, tak vědci, spisovatelé, umělci, učitelé, doktoři, aby se podělili o své znalosti a dovednosti z jejich práce. Dopad přírody na naše psychické a fyzické zdraví je čím dál víc uznáván. Umět využít léčivé síly lesa mimo specifickou praxi lesní terapie (třeba ve zdravotnictví) je teprve v počátcích. Zároveň komunita okolo různých přístupů, jak les v tomto směru zakomponovat do života, roste a s tím i široká škála různých přístupů, termínů a praxe.

Kdo za celou myšlenkou stál? Dvě sympatické mladá ženy, Finky, jedna žijící ve Finsku, druhá v Belgii. Heidi Korhonen pracující jako finská koučka pro obnovování vztahu s přírodou, Katariina Kilpi je průvodce Lesní mysli toho času pracující v Belgii.

A jak jsem se ocitla ve Finsku já? V roce 2014 jsem se potkala díky svému muži ve Finsku se Sirpou Arvonen, milou bodrou srdečnou Finkou, která stojí za novodobým konceptem seberozvoje a sebe – péče. Ve Finštině nese název Metsämieli, do češtiny přeloženo jako Lesní mysl. Lesní mysl je trénink dovedností mysli v přírodě nebo jinými slovy také lesní reset těla i mysli, umožňující trénink dovedností vedoucích k životní rovnováze. Ztišení a relax. Objevení něčeho nového. Lesní mysl je další dobrý důvod, proč jít do lesa.

Po náročných začátcích a také pochybách jsem Lesní mysl představila v naší českomoravské kotlině. S pěknými zpětnými vazbami, zároveň s otazníky, jak dostat Lesní mysl k více lidem. S radostí jsem tedy uvítala možnost setkat se s lidmi, kteří se věnují buď tomu stejnému nebo něčemu podobnému.

Karjalohja – Elontuli 

Do krásně zrekonstruovaného domu, staré školy, kterou současní majitelé převezli z 300 km vzdáleného místa, se sjeli lidé z Finska i ze světa. Ve středu zájmu těchto lidí nejrůznějšího zaměření byl les, příroda a její propojení s námi, lidmi. I přesto, že v názvu byla Lesní terapie, se do celého programu vlezlo daleko více než to. Celý týden začal konferencí, na které bylo kolem než 80 lidí a protože místo neumožnilo kapacitu rozšířit, mnoho lidí, kteří chtěli přijet, už příležitost nedostalo. Po dnu nabytém nejrůznějšími informacemi a hosty, kdy se bojovalo o každou minutu, aby se všichni hosté vystřídali a příjemně lehké večeři byla k dispozici sauna. Následovaly další dny, každý věnovaný jinému přístupu, metodě, jak být v lese. Lesní terapie, Lesní mysl, jedlé byliny, ekoterapie, lesní mindfulness… A co vše přinesli přednášející?

To se dozvíte příště…