První mezinárodní dny lesní terapie – 4. díl

První mezinárodní dny lesní terapie – 4. díl

30. 6. 2019

„Osamocení a samota, na kterou les může být lékem“

„Do lesa jsem chodila hodně v čase mateřské dovolené. Pomáhal mi to celé nejednoduché období zvládnout. Před tím také s babičkou. Když jsem se rozvedla, říkala jsem si, že musím na den do lesa, abych si pořádně rozmyslela, co dál. Les mě provází celý život. A tak když jsem se před pár lety dozvěděla o své chronické nemoci, která mě nutila zpomalit, rozhodla jsem se, že sepíšu všechna cvičení, která jsem za dobu 20 let, co pracuji s nejrůznějšími lidmi, používala a měla jsem s nimi dobré zkušenosti. Celá metoda dostala název Lesní mysl a první kniha se prodala v nákladu 5000 ks velice rychle. Teď by měla vyjít v pořadí čtvrtá, výběr nejlepších cvičení Lesní mysli. Navíc to nabralo další obrátky, k dnešnímu dni je proškolených 140 průvodců, „ říká veselá bodrá Finka Sirpa Arvonen, která se dokáže zasmát sama sobě. „Nejlepší je do lesa chodit pravidelně, udělat si z toho zvyklost. Dnešní doba je dobou samoty, osamocení. A tak můžete do lesa vzít souseda, kamarádku, svoje děti, vnuky, vyzkoušet cvičení a udělat si společný pěkný čas.“

 

Příklady táhnou, doufejme

V malé městě Sipoo s 20 000 obyvateli se zázrakem podařilo lesní terapii zařadit do zdravotnického systému. Anders Mickos, osvícený ředitel zdravotnického centra, které spojuje jak praktiky tak sociální pracovníky říká, že problémy zdravotní jsou často spojené s problémy sociálními. Díky dvěma mladým nadšeným lidem, kteří ho oslovili, se rozhodl les zakomponovat do chodu zdravotnického zařízení. Popisuje, co vše museli rozhodnout, než celou myšlenku začali realizovat:

1, Budou lidé chodit pořád stejný okruh a nebo pokaždé jiný?

2, budou to lidé se stejnou diagnózou nebo s diagnózami odlišnými

3, budou to klienti se zdravotními problémy nebo klienti z oblasti sociální

4, budou mít nějaká omezení věku?

5, bude to pilotní projekt metody lesní terapie nebo vědecký výzkum?

6, v jakých zdravotních či sociálních případech může být lesní terapie užitečná?

„Na všechno jsme nakonec našli odpovědi. Bylo zajímavé si pojmenovat, u jakých diagnóz by lesní terapie mohla být prospěšná: obezita, deprese, problémy se zády, astma, diabetes, chronická bolest… Celé jsme to uskutečnili a v našem pilotování pokračujeme. Lesní terapie není alternativou k léčbě, ale je její dobrým doplňkem.“ Když byl po prezentaci prostor na jeden jediný dotaz z publika, někdo se zeptal: „A jak to je s rozšířením do dalších měst?“ A odpověď? „Novináři měli o náš projekt veliký zájem, tak jistě nezůstane jen u nás. Je to otázka času.“

 

Výzkumů není nikdy dost

A protože žijeme ve světě plném techniky, této oblasti se také nevyhýbá. Stejně jako výzkumy. Výzkumy toho, co udělá s člověkem, když se v pracovní pauze dívá 15 minut na les na počítači… důvodem, proč můžou výzkumy být užitečné, jsou třeba i oblast paliativní léče, také starých lidí. A dá se třeba zkoumat i to, jaký mají Finové rádi druh lesa (park, městský les, původní nepročištěný les). A jaký k němu mají vlastně vztah. Takové a mnohé další informace přináší vědkyně Liisa Tyrväinen z Institutu přírodních zdrojů ve Finsku.

 

A co je to vlastně lesní terapie?

Na úplný závěr informacemi i dobrou náladou protkaného dne je čas na pár posledních otázek. Jedna z nich je pro celý tento den dost zásadní. Co je to vlastně lesní terapie? Pokud les je v pojetí „Americké asociace přírody a lesní terapie“ sám terapeutem, je lesní terapie cokoliv, co se odehrává v lese?

Odpověď jasně nezaznívá a ve večerních hodinách, u jídla a po jídle, probíhají v menších hloučcích diskuse, jak to tedy je. Rodí se nová oblast, kde se budou hledat pevné definice a odpovědi. Zdravě na to reaguje jedna z přednášejících, zakladatelka Lesní mysli, Sirpa Arvonen: „Když jsem slyšela v rámci konferenci, jak se lidé baví, co je to vlastně tedy Lesní terapie a co není, uvědomila jsem si, že přesně takto to probíhalo, když se ve Finsku rodilo nordic walking. Lidé se snažili definovat, v jakém úhlu přesně má být ruka s poutkem atd.. To je slovíčkaření, stejně jako s Lesní terapií. Snahy o přesné definice berou radost, která by v tom měla být především.“

Závěr příště…